Zadzwoń do nas:
+48 606 97 19 83

Nasze cele

  1. Wielostronne integrowanie środowiska osób niepełnosprawnych.
  2. Tworzenie warunków do rehabilitacji zdrowotnej osób niepełnosprawnych, inicjowanie likwidacji barier architektonicznych.
  3. Organizowanie aktywności osób niepełnosprawnych wokół ważnych społecznie zagadnień.
  4. Wspieranie systemu pomocy społecznej i socjalnej udzielanej osobom niepełnosprawnym przez instytucje rządowe i samorządowe.
  5. Tworzenie warunków aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i oświatowym.
  6. Współpraca i współdziałanie z pokrewnymi stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych.

wiecej-zielone

Aktualności

02-11-2016  |  12:02
Podniebne i muzyczne spotkanie w stolicy Dolnego Śląska
W dniu 09 lipca 2016 roku członkowie Dolnośląskiego.. czytaj więcej »
02-11-2016  |  11:32
Wiosenno –rekreacyjne spotkanie w wojsławickim Arboretum
W dniu 07 czerwca 2016 roku członkowie Dolnośląskiego.. czytaj więcej »
28-05-2016  |  15:29
II DOLNOŚLĄSKI KONGRES OBYWATELSKI W KRZYŻOWEJ
W dniu 16 maja 2016 roku Prezes oraz dwóch członków.. czytaj więcej »

Informacje

Alicja Głowińska
prezes
Krystyna Pudło
sekretarz
Krystyna Korzuch
skarbnik
Zbigniew Lubiński
czł. zarządu
Jan Kamiński
czł. zarządu
555  Krystyna Pudło  Krystyna Korzuch Screen-Shot-2014-01-07-at-23.12.24-96x120[1] Jan Kamiński

Sprawozdania merytoryczne i finansowe. Czytaj »

wiecej-zielone

Linki

Wielopłaszczyznowy program aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych – kulturalno turystyczne spotkanie na pograniczu polsko – czeskim

Tegoroczna kilkudniowa turystyczno – kulturalna wyprawa członków Dolnośląskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wałbrzychu, w ciekawy region Dolnego Śląska odbyła się w dniach 22-24 czerwca 2015 roku do Pisar, w ramach realizacji zadania pod nazwą: „Wielopłaszczyznowy program aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych- kulturalno- turystyczne spotkanie na pograniczu polsko – czeskim”                                        Czerwcowy projekt do Pisar mógł się odbyć dzięki dotacji Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.                                                                   

Pisary, z pozoru zwykła, mała górska wioska kryje w sobie wiele tajemniczych zakątków. Pierwszy okazały dom we wsi to dawna poniemiecka masarnia, którą można spotkać na starych widokówkach. Wprawne oko może zauważyć dawny napis w języku niemieckim, przebijający się przez białą farbę. Nad wsią góruje kościół p.w. św. Wacława, ze starym cmentarzem. Mijając sudeckie chaty i pięknie odnowioną kapliczkę św. Onufrego, docieramy do miejsca, gdzie możemy z bliska obserwować lamy. Wioska jest dobrym miejscem do uprawiania sportów o każdej porze roku. Górski potok jest bogaty w pstrągi. Przez Pisary przebiegają szlaki turystyczne z Międzylesia w stronę Jodłowa i dalej na Śnieżnik. Tutejsze lasy są niezwykle bogate w zwierzynę łowną, cierpliwi miłośnicy przyrody na pewno natrafią na wiele rzadkich gatunków.                                                                         

Po blisko 3 godzinnej podróży z Wałbrzycha uczestnicy projektu dotarli do Pisar. Na miejscu sprawnie wszyscy zostali rozlokowani w dawnej strażnicy granicznej przerobionej na górski pensjonat. Po smacznej kolacji  zarządzono czas wolny dla wszystkich wycieczkowiczów.                                                                                                                         

W kolejnym dniu po śniadaniu uczestnicy projektu udali się na zwiedzanie klimatycznej wioski, a także uczestniczyli w całodziennych warsztatach rękodzieła artystycznego. Cześć udała się na wycieczkę szlakiem prowadzącym wzdłuż granicy polsko – czeskiej, inna grupa poznała zakątki samej wioski, jeszcze inni udali się w forsowny spacer do przejścia granicznego. Po obiedzie zaplanowano grupowe zwiedzanie pięknie wkomponowanego w otoczenie, białego kościoła św Wacława. Na miejscu w ciszy naw kościelnych uczestnicy poznali historie tego obiektu sakralnego. Bardzo ciekawym doświadczeniem był spacer na pobliski cmentarz, usytuowany na  najwyższym wzniesieniu wioski. Ma miejscu obok współczesnych nagrobków spotkać można było wiele starych, zniszczonych grobów i pomników nagrobnych. To szczególne miejsce zasługuje również na uwagę ze względu na    urzekające widoki sąsiednich pasm górskich. Jako, że czas szybko biegnie ostatnim punktem zaplanowanego programu na ten dzień było wieczorne ognisko integracyjne połączone ze śpiewaniem różnych pieśni, w tym patriotycznych, oraz opowiadaniem ciekawych faktów historycznych. Trzeci i ostatni dzień pobytu w pięknych Pisarach poświęcony został indywidualnym spacerom i współzawodnictwu w konkursach-zawodach oraz podsumowaniu przedsięwzięcia i rozdaniu okolicznościowych dyplomów i słodkiej niespodzianki wszystkim uczestnikom wyprawy. Po smacznym obiedzie nastąpił czas pożegnania z gościnnym pensjonatem oraz jego gospodarzami. I co??? Żegnaj wyprawo na rok. Miejmy nadzieję, że w równie ciekawe miejsce.

Pisali o nas
Pokaż wszystkie artykuły

Nie daj się oszustom

Wielopłaszczyznowy program aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych – kulturalno turystyczne spotkanie na pograniczu polsko – czeskim

Tegoroczna kilkudniowa turystyczno – kulturalna wyprawa członków Dolnośląskiego...

Szlakiem Opactwa Cysterskiego – poznajemy barokowy Krzeszów i okolice

Dzięki finansowemu wparciu Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu ze środków PFRON członkowie...