Alicja Głowińska prezes |
Krystyna Pudło sekretarz |
Krystyna Korzuch skarbnik |
Zbigniew Lubiński czł. zarządu |
Jan Kamiński czł. zarządu |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Sprawozdania merytoryczne i finansowe. Czytaj »
Dolnośląskie Stowarzyszenie
Osób Niepełnosprawnych
Organizacja Pożytku Publicznego
Numer KRS 0000068261
58-304 Wałbrzych
ul. Gen. Władysława Andersa 187
tel. kom. +48 606 97 19 83
e-mail: dson-walbrzych@wp.pl, dson@op.pl
Konto bankowe: BGŻ o/Wałbrzych
nr. 76 2030 0045 1110 0000 0087 8430
Stowarzyszenie jest członkiem :
Celem stowarzyszenia jest:
Cele swoje realizuje w szczególności poprzez:
STATUT DSON
Statut DSON tekst jednolity z 10 maja 2010
Historia DSON w pigułce
Dolnośląskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych zarejestrowano w Sądzie Wojewódzkim w Wałbrzychu z/s w Świdnicy 23 listopada 1993r. Powstało z myślą o masowym skupieniu osób niepełnosprawnych i reprezentowaniu ich interesów na arenie publicznej. Do 1997r. Stowarzyszenie poszukiwało sposobu na istnienie w obszarze, który spowodował jego powstanie.
Ówczesne władze DSON nie miały jednak pomysłu na pracę stowarzyszenia. Obracano się w kręgu różnych projektów, bez poszukiwania źródeł ich sfinansowania. Brak było widocznych efektów działalności.
Wybrany 28 listopada 1997r. nowy zarząd borykał się z różnymi kłopotami, szczególnie finansowymi. Dług stowarzyszenia w tym dniu wynosił prawie 15 tyś. zł.
Zarząd skoncentrował się przede wszystkim na uregulowaniu wszystkich należności i rozpoczęciu działań integrujących członków, sympatyków i podopiecznych DSON. Przyniosło to do dziś wymierne efekty. Stowarzyszenie okrzepło, ma jasno zarysowany program działania, oddanych działaczy i uporządkowaną gospodarkę finansową.
W działalności stowarzyszenia skoncentrowano się na przedsięwzięciach związanych ze społeczna integracją osób niepełnosprawnych. Czyni się to w różnych formach.
DSON podejmowało i podejmuje różne działania związane ze wspieraniem środowiska niepełnosprawnych, występowania w ich imieniu do władz i instytucji z postulatami mającymi poprawiać sytuacje osób niepełnosprawnych. Takie rzecznictwo podejmujemy z inicjatywy własnej bądź na wniosek zaineresowanych.
Bieżąca działalność stowarzyszenia skupia się w klubie integracyjnym DSON zlokalizowanym w siedzibie WOK przy ul. Gen. Andersa 185.
Raz w tygodniu ( obecnie poniedziałek od 15 do 17) podczas spotkania omawiane są interesujące uczestników tematy. W ramach klubu organizowane są turnieje warcabowo- szachowe, konkursy wiedzy o miastach Dolnego Śląska, imprezy: Andrzejki, Dzień Kobiet, Walentynki, śledzik, tłusty czwartek, powitania wiosny i lata, pożegnania jesieni. Stowarzyszenie organizuje kolacje wigilijne i śniadania wielkanocne. Organizuje także rehabilitacje na basenie i podczas zajęć klubowych. Raz był zorganizowany zbiorowy wyjazd na turnus rehabilitacyjny.
DSON organizuje zbiorowe wyjścia na koncerty do filharmonii i spektakle teatralne. Raz w roku zbiorowy wyjazd do opery lub operetki do Wrocławia.
Od 1999 r. organizowane są rajdy samochodowe osób niepełnosprawnych z poznawaniem poszczególnych miejscowości Dolnego Śląska. Od trzech lat organizuje się także rajdy piesze niepełnosprawnych po ziemi wałbrzyskiej.
W 2003 r. Stowarzyszenie zorganizowało ogólnopolską konferencję na temat „ Społecznej integracji Osób Niepełnosprawnych w krajach Unii Europejskiej”. Wydano także w nakładzie kilku tysięcy folder o DSON i uprawnieniach osób niepełnosprawnych.
W ramach poznawania życia mieszkańców krajów Unii Europejskiej zorganizowano zbiorowe wyjazdy do Pragi, Kopenhagi, Berlina z pobytem na słonecznej wyspie pod tym miastem, Brukseli do siedziby Komisji i Parlamentu Europejskiego, Wiednia i Bratysławy, Morawskiego Krasu koło Brna, Goerlitz, Dvur Kralove i tamtejsze zoo –safari.
Zorganizowano dwa wyjazdy zbiorowe do Warszawy. Pierwszy w celu poznania pracy centrali PFRON i Sejmu RP i drugi na centralne uroczystości z okazji dnia osób niepełnosprawnych.
W latach 2001-2011 stowarzyszenie prowadziło świetlice dla 25 uczniów szkół podstawowych z rodzin objętych pomocą wychowawczą i dzieci niepełnosprawnych.
Ponad 10- letnia praca świetlicy sprzyjała rozwojowi intelektualnemu dzieci, a dziesiątki zorganizowanych imprez i zabaw sprzyjały pozytywnej zmianie ich postaw wobec środowiska.
Stowarzyszenie było organizatorem cyklicznej imprezy dla dzieci niepełnosprawnych po nazwą „Jesienny Festyn Sportowo- Rekreacyjny”.
W ramach wielopłaszczyznowego programu integracji osób niepełnosprawnych, w klubie DSON prowadzono kursy j. niemieckiego, komputerowe, racjonalnego odżywiania.
Od 1997 r. stowarzyszenie prowadzi punkt konsultacyjny dla osób niepełnosprawnych, a w nim m. in. doradztwo prawne, podatkowe.
Stowarzyszenie okresowo współpracowało z bankiem żywności, udzielając potrzebującym niepełnosprawnym wsparcia żywnościowego.
Członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w projekcie o problematyce integracji osób niepełnosprawnych prowadzonym pod nazwą „Feniks” przez PCPR w Wałbrzychu.
Współpracując z Dolnośląskim Instytutem Doradczym stowarzyszenie było partnerem w dwóch prowadzonych projektach: „Integracja od przedszkola” i „Niemożliwe staje się możliwe”. Oba projekty służyły przygotowaniu nauczycieli przedszkoli do kształtowania u dzieci pozytywnych zachowań wobec zjawiska niepełnosprawności.
Wszystkie działania stowarzyszenia były finansowane ze środków pozyskanych od darczyńców, z odpisu 1 % podatku od osób fizycznych oraz w wyniku wygrania konkursów na określone zadania ogłaszanych przez Oddział Dolnośląski PFRON oraz wszystkie szczeble samorządu: gminny powiatowy i wojewódzki.